Ocenenie učiteľov
Primátor mesta Vranov nad Topľou dnes oceňoval najlepších pedagógov za ich prínos vo vzdelávacom procese. Medzi ocenenými za našu školu boli pedagogickí zamestnanci RNDr. Katarína Feníková a Bc. Bohuš Kolesár. Pripájame sa ku gratulácii a prajeme im v ďalšom živote veľa osobných aj pracovných úspechov na pedagogickom poli.
Kolektív zamestnancov SOŠD Vranov
Pripájame aj list vedúceho odboru školstva Prešovského samosprávneho kraja všetkým pedagogickým zamestnancom.

Karol Lacko
vedúci Odboru školstva
Úradu Prešovského samosprávneho kraja
Prešov 24.03.2015
Milé kolegyne, vážení kolegovia, výchovní pracovníci, majstri odborného výcviku.
28. marec býva príležitosťou, aby si verejnosť uvedomila, akú významnú úlohu zohrávajú učitelia v spoločnosti. Sviatkom učiteľov sa stal deň narodenia pedagóga, filozofa, spisovateľa a teológa Jana Amosa Komenského (28.03.1592-15.11.1670) - 28. marec. Deň učiteľov má byť v istom slova zmysle svedectvom, že prínos pedagógov vo vzdelávacom procese a pre rozvoj spoločnosti je dôležitý. Práve to treba v každej spoločnosti viac pochopiť, uznať a doceniť. Výchova, vzdelávanie a vzdelanie z hierarchie hodnôt našej spoločnosti jednoducho zmizli.
Dovoľte mi, aby som na malú chvíľu obrátil pozornosť na blížiaci sa sviatok, ktorý si mnohí v zhone povinností možno ani dosť dobre nevšimnú, hoci je vyhradený práve učiteľom. A hoci spoločenská prestíž nášho povolania bola vždy vyššia verbálne než reálne, vykonávame ho s láskou.
Na prácu pedagóga sa pozeráme s určitým nadhľadom, rešpektom, s dávkou úcty, no hlavne s obdivom. V dnešných časoch je veľmi ťažké vykonávať túto prácu. Nielen financie hrajú veľkú úlohu, ale aj žiaci, ktorí sú iní, ako pred rokmi. Pedagóg nie je len učiteľ, ale aj vychovávateľ, radca i kamarát. Toto poslanie vyžaduje celého človeka. Mnohí sa odovzdávame celí.
My, učitelia, sme ako mnohoramenný svietnik, ktorý dokáže zapáliť myšlienku, ideu, zamýšľať sa nad sebou a svetom, ktorý dokáže vyburcovať cit, rozum i vnútro človeka.
Úcta, vážnosť a autorita nie sú však dané len diplomom a postavením sa pred katedru. My si ju získavame svojou prácou, múdrosťou, rozhľadom, citlivým prístupom k našim žiakom. Prácu pedagóga zvládne len tvorivý učiteľ, ktorý sa zbavil rutiny klasicky učiť a skúšať, učiteľ, ktorý namiesto mentorovania vedie žiakov k poznaniu, k samostatnému štúdiu, ktorý rozvíja jeho talent, tvorivé schopnosti na každej vyučovacej hodine.
Som veľmi rád, že práve naše školy majú takých pedagógov, ktorí stoja denne na pulze života a rozdávajú svojim žiakom vedomosti, učia ich zručnosti i pohybovým schopnostiam. Na otázku „Čím chceš byť, keď vyrastieš?“ ešte pred pár desaťročiami dievčatká často s rozžiarenými očami vykríkli: „Učiteľka!“. Hoci pre malé deti má toto povolanie čaro aj dnes, s pribúdajúcimi rokmi ich nadšenie opúšťa skoro až kozmickou rýchlosťou. A vrcholom je, keď sa študent učiteľa nakoniec pýta, prečo sa venuje práve tejto práci, keď je dosť šikovný na to, aby si našiel inú, „lepšiu“. Ak sa samotným žiakom zdá, že niekto je priveľmi kvalitný, aby ich vychovával a učil, ide o jasný signál, že niečo nie je v poriadku.
Byť dnes učiteľom pritom ani zďaleka nevyžaduje len vedomosti a schopnosť naservírovať ich žiakom vhodnou formou. Učiteľom nesmie chýbať skromnosť, pretože pri svojich platoch sotva môžu vyskakovať. No a „provokovať“ rozzúreného žiaka o dve hlavy vyššieho a tridsať kíl ťažšieho prednáškami o slušnom správaní si vyžaduje zas niekedy zo strany učiteľa istú dávku odvahy. V mnohých ZŠ už na ôsmakov či deviatakov občas zo zúfalstva volajú políciu. Rodičia sú dnes na svojich potomkov často krátki a učitelia tobôž. Nuž a zdá sa, že správnemu pedagógovi by dnes tiež nemala chýbať láska k administratíve, ktorej vraj pribúda stále viac a viac.
Nechcem však robiť z nás učiteľov dokonalých „nadľudí“. Aj medzi nami sa – tak ako v každom inom povolaní – nájdu šikovnejší a menej šikovní. Vždy sa nájde niekto, kto dokáže vysvetliť lepšie, naučiť lepšie, a pritom je dokonca medzi žiakmi aj obľúbený. Myslím, že aspoň raz za rok by sme sa nemali čudovať, prečo tí dobrí učiť zostávajú, ale jednoducho im za to poďakovať. Práve vďaka žiakov a ocenenie rodičov nám vlieva do žíl elán a nadšenie, ktoré súčasné platy vyvolať nedokážu.
Chcem sa Vám, vážené kolegyne, kolegovia, pri príležitosti Dňa učiteľov poďakovať za Vašu náročnú a zodpovednú prácu, popriať Vám, aby ste si aj naďalej zachovali svoj pracovný elán, aby sa ďalší Váš život plný zdravia a lásky skladal z radostných okamihov plných slnečného svitu, radosti a životného uspokojenia.
Milé kolegyne, kolegovia, vychovávatelia, majstri odborného výcviku, ktorí tak trpezlivo vykonávate svoje poslanie, prijmite odo mňa kyticu slov úprimnej vďaky. Moje poďakovanie patrí aj ostatným zamestnancom škôl, pretože bez nich by boli chod školy a dobré výsledky nepredstaviteľné.
Buď pozdravený Ján Amos Komenský, že si nás tomu naučil! Buďte pozdravení všetci tí, ktorí ho statočne nasledujete!