• Informačné siete v praxi

     • V súčasnosti prežívame „internetovú dobu“.  Osobitne študenti, ktorí značnú časť svojho času trávia za počítačmi.         

      Život bez internetu a počítačov si dnes mnohí nevieme predstaviť. Ale ako vlastne funguje taká internetová sieť v bežnom živote IT technika? To sa  26.4.2021 dozvedeli naši študenti (odbor Mechanik počítačových sietí) pod vedením pána Ing. Matúša Zálepu (IT developer). Pán inžinier študentom priblížil nielen históriu, základné informačné pramene, ale aj obvyklý život IT technika. 

      Veríme, že študenti počas besedy načerpali množstvo zaujímavých a užitočných informácií pre svoj osobný rozvoj v oblasti informatiky. Potešujúco zneli odpovede žiakov zapájajúcich sa do diskusie. Zjavne boli v danej problematike „doma“. 

      V prípade „hlbšieho“ záujmu o danú tému ponúka Hornozemplínska knižnica množstvo odbornej literatúry.

      https://kniznicavranov.sk/

     • Na Zamutovských skalách

     • Dnešný krásny deň (28.4.2021) využili naši žiaci prihlásení do projektu "200 ton z lesa von" na "monitoring znečistenia" jednej z najkrajších lokalít v okolí Vranova - Zamutovských skál. Braňo Jacko (III.M), Matúš Goron (III.F), Rišo Bubnár (I.A) a Gabo Leško (I.M) sa v nádhernom jarnom počasí nielen potešili pohľadom na prebúdzajúca sa prírodu, zapotili pri svižnom výstupe zo Zamutova, ale cestou aj nazbierali 2 vrecia odpadkov, spolu 25 kg. V nižšie položenej, veľmi peknej časti lesa medzi Rudľovom a Zamutovom, však narazili na nečakanú výzvu - niekoľko kusov zhdzavených plechov z karosérie nákladného auta, ktoré sa tu dostali nevedno ako... Na ich vynesenie budú však určite potrebovať posily.   

     • Z lesa von je prvá tona!

     •  V piatok 16.4. sa žiaci našej školy napriek zlému počasiu opäť vrátili na Riedky vrch za Nižným Hrabovcom a za necelé dve hodiny nazbierali 11 plných vriec odpadu, vytiahli z lesa jednu menšiu a jednu veľkú pneumatiku, poškodenú záchodovú misu a skelet čohosi ako žmýkačka... Aj keď to tentokrát nebol taký výkon ako minule, spolu 241 kg znamená, že spolu so Spojenou školou internátnou sme z nášho konta odpočítali prvú tonu (420 + 451 + 241 = 1112 kg)! Zmoknutých Jakuba Kochana (I.G), Riša Bubmára, Mária Šafrana a Lukáša Ondíka (všetci traja I.A), okrem tohto momentu určite potešilo aj milé prijatie a darčeky od starostky Nižného Hrabovca, pani Marcely Pčolinskej. 

     • Darovali sme krv.

     • Dňa 16.4.2021 sa naši dospelí študenti zúčastnili aktivity darovania krvi na hematologicko-transfuziologickom oddelení vo Vranove nad Topľou. Chcem sa poďakovať prvodarcom Samuelovi Leličovi, Petrovi Baníkovi, Jakubovi Kaščákovi, Markovi Foľtánovi a Adamovi Bačíkovi za odvahu, prihlásenie a promtnosť pri zorganizovaní tejto prospešnej humánnej aktivity, ktorou sme mohli prispieť k skutočnému "daru života", ktorý zdravý jedinec môže poskytnúť ľuďom chorým a po úrazoch. Ak ste sa nestihli pridať k nám, máte viac ako 18 rokov a chceli by ste darovať krv, môžete tak urobiť po splnení podmienok zverejnených tu. (MS)

      Odber krvi sa realizuje v odberové dni: 

      Utorok        06:00 – 09:00

      Štvrtok        06:00 – 09:00

      Piatok         06:00 – 09:00

      Nemocnica Svet zdravia Vranov nad Topľou

      M.R. Štefánika 187/177B, 093 27 Vranov nad Topľou. (viac info tu)

     • Online beseda s europoslancom p. Bilčíkom

     • 15. apríla 2021 sa žiaci III.F, III.M a IV.F zúčastnili online diskusie s europoslancom pánom Vladimírom Bilčíkom. Témami boli maturitné skúšky 2021, boj s dezinformáciami a očkovanie ľudí.

      Pán Vladimír Bilčík vo svojom diskusnom príspevku rozprával o šírení nepravdivých    informácií na facebooku, urážkach a zneisťovaní ľudí, ako sa napr. postaviť k očkovaniu.   

                      V zahraničnej politike sa venuje hlavne Balkánu (Srbsku) a Čiernej hore.

      V závere diskusie podal žiakom 5 rád, čomu sa vyvarovať na sociálnych sieťach.

      1. Popremýšľam, čo budem zdieľať.

      2. Vyvarujem sa spávam, ktoré sú nabité silnými emóciami.

      3. Pozerám sa, kto je autorom daného príspevku.

      4. Preverím  si aj  to, kto je šíriteľom a aká je to stránka.

      5. Vyhýbam sa všetkému, čo vyvoláva u ľudí strach.

      Touto cestou by sme sa chceli poďakovať pánu europoslancovi za jeho vzácny čas strávený s nami a cenné rady.

       

       

       

     • 200 ton z lesa von sa rozbieha

     • V utorok 13. apríla ako prvá škola odkrojila slušný kúsok, -420 kg z 200 ton, Spojená škola internátna vo Vranove nad Topľou. V stredu sa jej príkladom inšpirovali aj naši študenti a napriek tomu, že vytvorili len malú skupinku 3 + učiteľ, sa Rišo Bubnár, Jakub Kochan a Jaro Kuzdas za viac ako 3 hodiny poriadne pochlapili. V lokalite Riedky vrch naplnili odpadom 29 veľkých vriec, vytiahli z lesa 13 pneumatík, 2 nárazníky, torzo práčky a sedačku z auta. Spolu po zvážení 451 kg. Vďaka telefonickej konzultácii s pani starostkou blízkej obce Nižný Hrabovec Marcelou Pčolinskou, ktorá pred niekoľkými týždňami organizovala čistenie lesa v tejto oblasti, presne vedeli, kde majú ísť, kde ostali nevyčistené plochy. Ďakujeme našim prvákom za skvelý výkon, dúfajme, že sa počasie zlepší, pandémia ustúpi a pridáte sa viacerí!  

      Do lesov v okolí Nižného Hrabovca sa vrátime aj v piatok 16.4.2021. Odchod autobusu je o 11.10 hod. Kto má záujem a chce prírode naozaj pomôcť, prihláste sa u výchovného poradcu M. Vaterku. Pozrite sa na ten rozdiel. Náš domov môže vyzerať takto, ale aj takto: