• Technická olympiáda žiakov ZŠ

     • Do galérie Technická olympiáda žiakov ZŠ boli pridané fotografie.

      Dňa 28.11.2019 sa priestory našej školy otvorili aj žiakom základných škôl na už tradičnej technikej olympiáde."Technická olympiáda je súťaž určená žiakom 5.-9. ročníka základných škôl a príslušných ročníkov osemročných gymnázií, ktorá svojím obsahom motivuje žiakov k tvorivej činnosti. TO má dve kategórie (kategória B pre 5. – 7. ročníky ako súťaž jednotlivcov, kategória A pre 8.- 9.ročníky ako súťaž dvojíc). Súťaž je organizovaná v 4 kolách (školské, okresné, krajské, celoštátne)!, pričom kategória B končí určením víťaza krajského kola." - zdroj: https://www.iuventa.sk/sk/Olympiady/Olympiady-a-sutaze/TO.alej

     • Finančná akadémia žiakov IV.M

     • 26.- 27.11.2019 sa zrealizovalo školenie Finančnej akadémie pre žiakov IV.M. Pozostávalo zo 6 lekcií, pričom každej lekcii boli venované 2 vyučovacie hodiny. V prvý deň školil Ing. Lukáš Polák. Venoval sa úvodnu do problematiky, lekcii o hospodárení a lekcii o bývaní. V ďalší deň školili pán Martin Gáll -  poistenie a investovanie a téme  dôchodky sa venoval pán Pavol Martinkovič. Školenie sa realizovalo v spolupráci s Nadáciou Partners, ktorej touto cestou veľmi pekne ďakujeme.

     • Olympiáda ľudských práv - vyhodnotenie

     • Ľudské práva sú  práva, ktoré prislúchajú každému človeku od narodenia. V minulosti boli priznávané iba vládcom a šľachte, zatiaľ čo obyčajným ľuďom len v malej miere. Medzi základné ľudské práva patrí napríklad právo na životosobnú slobodu a bezpečnosť, slobodu prejavu, svedomia, spolčovania, právo zhromažďovania a iné. Patria nám všetkým bez ohľadu na rasu, pohlavie, národnosť, etnickú príslušnosť, jazyk, náboženstvo alebo akékoľvek iné postavenie. Na Slovensku sú definované v Ústave SR - hlava 2. - základné práva a slobody. Medzinárodná spolupráca Slovenskej republiky v ľudskoprávnej oblasti je spojená predovšetkým s členstvom Slovenska v Organizácii spojených národov  a členstvom v Rade Európy.

      Ľudské práva patria každému v tejto krajine, v tomto meste, v tejto triede. A práve preto, že vyzdvihujú jedinečnosť človeka, sme si ich dnes, 28.11.2019 pripomenuli Olympiádou ľudských práv. Zúčastnilo sa jej 10 žiakov a jej víťazmi sa stali: 1. miesto s počtom bodov 40 – Samuel Hričák (III.M). 2. miesto - Maroš Piaták z triedy II.A (38 bodov) a tretie miesto - René Bačo (III.F) a Ľudmila Mihaľková (IV.M) s počtom bodov 36. Všetkých zúčastnených sme obdarili  veľkou čokoládou. Blahoželáme!

     • Olympiáda ľudských práv

     • Zajtra, t.j. 28.11.2019 v učebni č. 75 sa uskutoční Olympiáda ľudských práv, ktorej sa zúčastnia:

      I.A - Daniel Kmec

      I.F - Viktor Malík

      I.M - Dominik Dzuričko, Dávid Nemčík

      II.F - Vladislav Trecak

      II.A - Maroš Piaták

      III.F -  René Bačo

      III.M - Marko Foľtan, Samuel Hričák

      IV.M - Ľudmila Mihaľková

     • Biely Balet I.A - Bavori II.A 7 : 5

     • Biely Balet I.A  -  Bavori  II.A       7  :   5

      Góly:  M. Daňo 3, Marek Palfi 3, M. Minár 1,   -   Tatár 4, Maroš Piatak 1

      Žlté karty:  - - - -    -    - - - -

      Rozhodca: J. Hajduch,              Zápis: B. Juhás (III.F),             Foto: F. Pavliško (III.F)                 

      Zostavy:   I.A:  Švirbeľ,  -  Marek Palfi, Varechaj, M. Minár, M. Daňo   

                        lI.A: P. Bužo,  -  Orosi, Jakubo, Maroš Piatak, Tatár  

                      

      Komentár:  Veľké prekvapenie sa zrodilo v predposlednom zápase jesennej časti, keď vicemajster z minulej sezóny nestačil na snaživých prvákov a prehral o dva góly. Obom tímom chýbali opory, druhákom bratia Vidličkovci a Vlado Huňák, Prvákom Hlad, Marcinko, Senk aj Balog. Mužstvá napriek tomu poskladali zostavy a na zápas nastúpili, za čo si zaslúžia pochvalu. Bavori touto prehrou prenechali titul jesenného kráľa miniligy "starým pánom" z tímu Klenoty SOŠD!

     • Konferencia pre koordinátorov a členov ŽŠR

     • 21.11.2 Marko Baník z I.M a Vladislav Trecak z II.F pod vedením PaedDr. Jany Kováčovej sa zúčastnili Konferencie pre koordinátorov a členov ŽŠR. Konferencia sa konala v Prešove na MPC, ulici Tarasa Ševčenka. Po úvodnom privítaní prebehla I. Séria neformálnych prednášok, kde prvým prednášajúcim bol Dominik Porvažník. Pracuje v Juvente na Slovensku a hovoril o tom, že mladí nemajú len snívať, ale hlavne ísť si za svojím cieľom. K téme Kriminalita mládeže sa vyjadrila Denisa Mitríková. Je pracovníčkou  Informačnej kancelárie v Prešove a vo svojej práci sa venuje predovšetkým jej prevencii. Po prednáškach nasledovali voľby do Stredoškolského parlamentu a následné vyhlásenie ich výsledkov. V II. Sérii neformálnych prednášok vystúpili Jakub Gembický a Adriána Repáňová. Rozprávali o svojom projekte a o možnosti vzdelávania mladých mladými. Konferenciu ukončila Soňa Štefaníková kvízom, ktorý všetkých zaujal, pobavil, no hlavne dobre naladil.

     • Finančná gramotnosť - oznam

     • V dňoch 26. - 27.11.2019 pre žiakov IV.M sa zrealizuje školenie Finančnej gramotnosti. Začiatok školenia bude vždy o  7.50 hod. v triede číslo 75. 

     • Vyčisti les a spoznaj ho - Cabov

     • Vyčisti les a spoznaj ho  -  Cabov

          Aj keď je už neskorá jeseň, snažili sme sa využiť priaznivé počasie a v piatok 22.11. sme sa vydali do Cabova, na 6. pokračovanie čistenia okolitých lesov. 

      Už pri nahlasovaní na akciu to však s počtom dobrovoľníkov nevyzeralo dobre a najhoršie obavy sa potvrdili o 11.50 pred školou kde sme sa stretli traja!!! Z nášho úspešného čistiaceho tímu prišiel len Matúš Goron z II.F! Sila však nie je v kvantite a tak sme sa s touto výzvou popasovali aj napriek maličnému počtu. Veľmi príjemný a usmievavý pán starosta Popaďák nás privítal a vysvetlil nám, kde by sme asi mali ísť! Pekná príroda za Cabovom nepatrila k tým najznečistenejším aké sme zatiaľ mali možnosť vidieť, napriek tomu sme nazbierali 6 plných vriec, ktoré vážili približne 40 kg. Ich obsah tvorili hlavne plastové fľaše, plechovky a sklenené fľaše. Na naše veľké prekvapenie sme opäť našli množstvo povyhadzovaných jednorazových plienok, ktoré sa nám zatiaľ priplietli do cesty snáď na každej aktivite! 

      Ak počasie vydrží, pokúsime sa v stredu 4.12.2019 zrealizovať poslednú tohoročnú aktivitu do Zamutova. Ak budete mať chuť sa pridať, určite urobíte dobrú vec a miesto pre vás sa nájde! 

     • Biely Balet I.A - FK Družstevník Kofola I.M 7 : 13

     • Biely Balet I.A  -  FK Družstevník Kofola  I.M       7  :  13

      Góly:  Marcinko 3, M. Hlad 2, Marek Palfi 2,   -   Mitáč 6, Marek Piatak 4, Dragula 3

      Žlté karty:  Švirbeľ    -    Piatak

      Rozhodca: M. Vaterka             Zápis: B. Juhás (III.F),          Foto: E. Kachmanová (II.M)                 

      Zostavy:   I.A:  Švirbeľ,  -  M. Hlad, Marcinko, Marek Palfi, Mitáč, Varechaj, Senk   

                        l.M: Vasiľ,  -  Dragula, Nemčík, Mitáč, Marek Piatak  

                      

      Komentár:  Zápas sa začal podstatne lepšie pre Biely Balet, ktorý sa rýchlo ujal vedenia 3:0. Postupom času sa však "Družstevníci" rozohrali a z miernej prevahy vyťažili vyrovnanie na 4:4 a neskôr aj polčasové vedenie 6:5. V druhom polčase už eMkári jasne dominovali, Áčkári dosť kazili prihrávky a v osobných súbojoch boli o čosi pomalší. I.M sa týmto víťazstvom podarilo preskočiť svojho súpera v tabuľke a posunúť sa na 5. miesto!  

     • Vyčisti les a spoznaj ho aktivita 6: Cabov

     • Milí nadšenci čistých lesov, v prípade priaznivého počasia vás pozývam na čistenie lesa v blízkosti Cabova, ktoré budeme realizovať v piatok 22.11.2019 s odchodom z autobusovej stanice o 12.15 hod. Kto sa chce akcie zúčastniť musí sa nahlásiť u M. Vaterku v priebehu štvrtka 21.11.2019. Bez nahlásenia sa vopred nie je možné sa na akcii zúčastniť!!! Info o čase a mieste stretnutia sa dozviete pri nahlásení. Predpokladaný návrat do Vranova je o 16.10 hod.

     • Biely Balet I.A - "Old boys" Klenoty SOŠD 6 : 18

     • Biely Balet I.A  -  "Old boys" Klenoty SOŠD       6  :  18

      Góly:  Marcinko 2, Marek Palfi 2, J. Balog 2,   -   J. Hajduch 11, Klapák 4, Kováč 3

      Žlté karty:  - - - -    -    J. Hajduch (ťahanie protihráča za ruku zo zadu)

      Rozhodca: F. Pavliško (III.F)             Zápis: B. Juhás (III.F),          Foto: J. Demčák, A. Varga (I.F)                 

      Zostavy:   I.A:  M. Hlad,  -  Marcinko, Višňovský, Marek Palfi, J. Balog   

                        Klen:  Vaterka,  -  Kováč, Čačko, Klapák, J. Hajduch  

                      

      Komentár:  Opäť problémy so zostavou... Keďže prvákom chýbal do plného počtu jeden hráč, Klenoty doplnili ich káder majstrom Višňovským, aby sa po dlhej sérii zápasov mohlo konečne hrať 5 na 5! Prváci hrali snaživý futbal, no na kombinačnú hru Klenotov, ktorí takmer vôbec nerobili chyby to bolo málo. Najzamestnanejším hráčom na ihrisku bol brankár Bieleho Baletu Martin Hlad, ktorý napriek 18tim gólom množstvu ďalších zabránil. 

     • THC TYM I.G - FK Družstevník Kofola I.M 15 : 8

     • THC TYM  I.G  -  FK Družstevník Kofola  I.M       15  :  8

      Góly:  Bakai 8, Dadej 3, Čukat 2, M. Vidlička 2,   -   Marek Piatak 5, Nemčík 2, Vasiľ 1, 

      Žlté karty:  - - - -    -    Vasiľ

      Rozhodca: M. Vaterka,                Zápis: B. Juhás (III.F),            Foto: A. Varga (I.F)                 

      Zostavy:   I.G:  Eštok,  -  Dadej, Čukat, M. Vidlička, Bakai   

                        l.M:  Vasiľ, L. Hric, Nemčík, Marek Piatak  

                      

      Komentár:  Už tradičný problém I.M so zložením zostavy sa zopakoval aj v tomto zápase a tak "Družstevníci" už tretíkrát za sebou hrali o jedného menej. Napriek skvelému výkonu v oslabení dokázali držať krok s I.G len prvý polčas do stavu 4:4. Potom už THC začalo menej zahadzovať šance a čoraz viac sa presadzovať pred bránou I.M a Piatakovi a spol už evidentne dochádzali sily. Výborne hrajúci eMkári teda opäť prišli o body, o ktoré by si možno v početnej rovnováhe rozšírili svoje konto...

     • Leicester IV.M - "Old boys" Klenoty SOŠD 6 : 13

     • Leicester  IV.M  -  "Old boys" Klenoty SOŠD       6  :  13

      Góly:  Žipaj 3, Gordan 2, M. Balog 1,  -   J. Hajduch 6, duch. otec M. Baran 2, Klapák 2, Truchan 2, Šugár 1

      Žlté karty:  - - - -    -    - - - -

      Rozhodca: F. Pavliško (III.F)             Zápis: B. Juhás (III.F),          Foto: P. Konečný (IV.M)                 

      Zostavy:   IV.M:  Minár,  -  Gordan, M. Balog, Žipaj   

                        Klen:  Vaterka,  -  Kováč, Šugár, duch. otec M. Baran, Klapák, J. Hajduch, Truchan  

                      

      Komentár:  V súboji prvého s druhým opäť raz Leicester doplatil na svoju extra úzku súpisku! Keďže 2 hráči uprednostnili iné záujmy pred futbalom, štvrtáci ostali proti kompletnej a nabitej zostave "starých pánov" v početnej nevýhode. Napriek tomu však celý zápas statočne bojovali a vzdorovali prevahe Klenotov, vytvárali si šance a nepredali kožu lacno. Klenoty sa častým striedaním udržiavali v tempe, množstvo príležitostí zahodili alebo ich v poslednej chvíli zlikvidovala obetavá obrana štvrtákov.Peknému zápasu v ideálnom počasí chýbalo už len to jediné - kompletná zostava Leicestru... 

     • Stretnutie s poslancom Ing. Tkáčom

     • 12.11.2019 v rámci Dňa PSK sa zorganizovalo stretnutie žiakov I.M, I.F, III.F a III.M  s pánom Ing. Milanom Tkáčom, zástupcom primátora mesta Vranov nad Topľou, poslancom Mestského zastupiteľstva v meste Vranov nad Topľou. Rozprával o mestskom zastupiteľstve, o jeho  zložení, úlohách, zasadnutiach a nielen to. Čo mesto trápi, čo nás ešte čaká a čo sa bude  v najbližšom čase v meste riešiť.  Ďakujeme.

     • Holokaust - Deň PSK

     • Holokaust (z gréc.slova holokauston a angl. holocaust), hebr. ekvivalent šoa (zničenie, záhuba) bola štátom programovo riadená a plánovaná perzekúcia a genocída európskych Židov uskutočňovaná 1933–1945 nacistickým Nemeckom a jeho satelitmi.  Nemci ju nazývali „konečné riešenie Židovskej otázky“ (nem. Endlösung der Judenfrage). V širšom zmysle je  celý nacistický perzekučný systém väzníc a táborov, respektíve nacistická perzekúcia všetkých etnických, náboženských a politických skupín:  komunistov a sociálnych demokratovSvedkov Jehovových, telesne či mentálne postihnutých, homosexuálovŽidovRómov, Poliakov a občanov Sovietskeho zväzu. V rámci genocídy namierenej na židovské etnikum bolo vyvraždených okolo 6 miliónov Židov. Pokiaľ pod pojmom holokaust chápeme nacistickú perzekúciu ako celok, hovoríme o počte obetí holokaustu medzi 11 až 17 miliónmi ľudí (https://sk.wikipedia.org/wiki/Holokaust). Téma holokaust bola odprezentovaná v rámci Dňa PSK 12.11.2019 Mgr. Máriou Čellárovou  žiakom tried prvého ročníka  -  I.A, I.M a I.F.

     • Deň PSK - prednáška

     • Možnosti preventívnych aktivít proti rozvoju sociálno-patologických javov u stredoškolskej mládeže.

      (koordinátor drogovej prevencie M.S.)

     • Deň PSK - rozpis aktivít

     • 8.10 - 9.40 hod. (1. a 2. vyučovacia hodina) - triedy: I.A, I.M, I.F - učebňa č. 77

      8.45 - 9.40 hod. (2. vyučovacia hodina) - triedy: III.F, III.m a II.G - spoločenská miestnosť

      9.40 - 10.30 hod. ( 3. vyučovacia hodina) - triedy: II.F, II.M - spoločenská miestnosť

      od 10.30 hod. - triedy: III.F, III.M, I.F (I.M) - spoločenská miestnosť

     • Obnova najväčšieho vojnového cintorína z 1. svetovej vojny

     • 28. júna 1914 zavraždili v Sarajeve následníka rakúsko-uhorského trónu. Táto udalosť sa stala rozbuškou, ktorá odpálila sled udalostí, dnes známych ako prvá svetová vojna, ktorú súčasníci nazvali Veľká vojna. Trvala viac ako štyri roky a vyžiadala si životy takmer 10 miliónov vojakov, ďalšie desiatky miliónov mali trvalé následky či boli nezvestní. Vojna natrvalo a výrazne poznačila jednu generáciu ľudí a dôsledky mali dlhotrvajúce následky...

      11.novembra sme si pripomenuli 101. výročie ukončenia prvej svetovej vojny a pri tejto príležitosti sme spolu so študentmi I.F triedy zavítali do Hornozemplínskej knižnice, kde sme sa zúčastnili prednášky a diskusie venovanej vojnovej histórii Slovenska.Dozvedeli sme sa, že z územia Slovenska bolo mobilizovaných viac ako 400 tisíc vojakov a viac ako 70 tisíc ich vo vojne zahynulo. Severovýchodné Slovensko zasiahla priama bojová činnosť a niektoré jeho časti sa ocitli priamo v epicentre bojov.  Aj viac ako sto rokov od ukončenia vojny je možné v krajine vidieť nezmazateľné stopy vojny  - vojnové cintoríny, pamätníky či zachované línie zákopov.    Témou stretnutia a diskusie s pánom Mariánom Prokopičom, starostom obce Veľkrop (okres Stropkov) a predsedom KVHB pánom Mgr. Martinom Drobňákom bol proces náročnej osemročnej obnovy najväčšieho vojnového cintorína z prvej svetovej vojny na Slovensku v obci Veľkrop, na ktorom sa podieľalo množstvo dobrovoľníkov zo Slovenska i z okolitých krajín. Je na ňom pochovaných údajne viac ako 8662 vojakov rôznych národností. Zo zanedbaného cintorína tak vznikla národná kultúrna pamiatka a vedie k nej náučný turistický chodník z obce. Všetkým, ktorí sa v priebehu náročných ôsmich rokov podieľali na jeho rekonštrukcii  patrí naše veľké uznanie a  úcta.

      Česť pamiatke všetkým padlým vojakom!

     • Študentská kvapka krvi

     • 8.11. 2019 sme darovali krv v rámci akcie: Študentská kvapka krvi.