• Prinášame prehľad minulotýždňových výsledkov miniligy a pestrú zmes fotografií z odohratých duelov:

     •  M. Minár, J. Balog   

                        II.F:  M. Kroka, J. Huňák, Sabol, Višňovský, Dzuričko, Bognár  

      "Old boys" Klenoty SOŠD  -  Los Lobos  II.F      23  :  7

      Góly:  Hajduch 11, Otec M. Baran 6, J. Kováč 3, Čačko 2, Klapák 1   -   Bognár 3, Dzuričko 2, Sabol 1, Tomory 1

      Žlté karty:  - - - -    -    Bognár

      Rozhodca:  neznámy           Zápis: II.A,          Foto: B. Orosi (II.A)                 

      Zostavy:   Klen:  J. Demčák, - Čačko, Kováč, Klapák, Hajduch,  Baran   

                        II.F:  Majerník, Sabol, Tomory, Višňovský, Dzuričko, Bognár  

      THC  TYM  I.G  -  Los Lobos  II.F      10  :  10

      Góly:  Bakai 9, M. Vidlička 1   -   Bognár 7, Dzuričko 3

      Žlté karty:  - - - -    -    - - - - 

      Rozhodca:  L. Gordan (IV.M)            Zápis: IV.M,           Foto: M. Balog (IV.M)      Zostavy:   I.G:  Eštok, - M. Vidlička, Dadej, Bakai   

                        II.F:  Roško,  -  F. Hudák, Tomory, Višňovský, Dzuričko, Bognár  

     • II.Slovenská liga boxu - Matej Kmec víťazne

     • V Kamenici nad Cirochou sa v sobotu 26.10.19 uskutočnilo 10.kolo II. Slovenskej ligy boxu. Matejovi Kmecovi, žiakovi III.F sa vo váhe do 81kg v staršom doraste podarilo vyhrať zápas s domácim boxerom z Miko fit box klubu (tréner Mgr. Marián Smolák).

     • Projekt "Vyčisti les a spoznaj ho"

     • Náš projekt sa po fáze zbierania odpadu po lesoch v blízkosti Juskovej Vole, Davidova, Vyšného Kazimíra, Hermanoviec a Vranova - okolí Tople, kde sme nazbierali takmer 500 kg odpadu, posunul do časti "spoznaj ho". 13 najaktívnejších žiakov, ktorí sa zapojili do čistiacich akcií malo možnosť navštíviť jeden zo skvostov našej prírody - národný park Malá Fatra. Po ubytovaní v Terchovej a zoznámení sa s touto malebnou obcou - rodiskom Juraja Jánošíka, sa vydali za nádherného jesenného počasia na potulky tamojšou prírodou. 

      Druhý deň absolvovali celodennú túru cez Jánošíkove Diery až na Veľký Rozsutec, ktorý dokonale preveril ich fyzickú aj morálnu kondíciu, ale keďže mali "horského vodcu" - malého psíka, ktorý sa k výprave pridružil ešte v dedine a potom ju na úžas všetkých sprevádzal aj po strmých rebríkoch skalnatých roklín, nikto to predčasne nevzdal a na vrchol Rozsutca vo výške 1610 m n.m. vystúpili všetci.    

      Tretí deň napriek únave v nohách absolvovali ďalšiu výzvu - Veľký Fatranský Kriváň, po ktorého strmom svahu sa cez Snilovské sedlo vyštverali až do výšky 1709 m n.m. Mimoriadne prudký vietor na vrchole nám nedovolil dlhšie sa kochať prekrásnym výhľadom, napríklad aj na Vysoké Tatry, ktoré bolo veľmi dobre vidieť, a tak sme sa cez sedlo Bublen a Chrapáky spustili do Vrátnej doliny, jednej z úplne najkrajších dolín na Slovensku. 

      S ťažkými a boľavými nohami, ale s dušou osvieženou mnohými zážitkami sa dnes podvečer naša expedícia vďaka Pánu Bohu vrátila bez úrazov a nepríjemností späť domov a s novou energiou môže pokračovať v čistení Vranovských lesov.

     • Tirpákovci  II.M  -  "Old boys" Klenoty SOŠD      6  :  25

     • Tirpákovci  II.M  -  "Old boys" Klenoty SOŠD      6  :  25

      Góly:  M. Habina 2, Bačo 2, S. Kozák 2,  -   Hajduch 13, Klapák 7, Kopy 3, Čačko 2

      Žlté karty:  - - - -    -    - - - -

      Rozhodca: M. Balog (IV.M),         Zápis: P.Minár, J. Žipaj (IV.M),          Foto: A. Frena, N. Repáš (II.M)                 

      Zostavy:   II.M:  Baník,  -  Marcinčin, S. Kozák, Juhás, Dančák, Smoliga, Bačo, M. Habina   

                         Klen:  Vaterka,  -  Šugár, Čačko, Kopy, Klapák, Hajduch  

                      

      Komentár:  "Starí páni" začali veľmi dobre a šikovnými kombináciami zaskočili opatrne hrajúcich druhákov. Tí sa gólovo presadili až za stavu 0:7. To už však boli Klenoty rozbehnuté a dobrým výkonom nedali Tirpákovcom šancu uhrať prijateľnejší výsledok. V slušnom, čistom a zaujímavom zápase sa výrazne gólovo presadil Ján Hajduch - autor 13 gólov.

     • Leicester IV.M - Los Lobos II.F 23 : 5

     • Leicester IV.M  -  Los Lobos  II.F     23  :  5

      Góly:  Žipaj 10, M. Balog 6, Hlad 6, Pohlodko 1,  -   Bognár 3, Dzuričko 1, Višňovský 1

      Žlté karty:  - - - -    -    Višňovský

      Rozhodca: J. Hajduch,                         

      Zostavy:   IV.M:  Minár,  -  Pohlodko, Hlad, M. Balog, Žipaj   

                         II.F:  Goron,  -  F. Hudák, Višňovský, Bognár, Dzuričko  

                      

      Komentár:  Druháci napriek už tradičným problémom so zostavou napokon pozbierali mužstvo a zahrali aj bez legionárov z III.Ma aj keď ich štvrtáci jasne zdolali, dôležité je, že sa hral futbal a bolo sa na čo pozerať. Zaskvel sa 10gólový strelec Jaro Žipaj, ktorý sa zároveň aj posunul na prvé miesto v streleckej tabuľke miniligy.

       

     • Tirpákovci II.M - THC TYM I.G 15 : 5

     • Tirpákovci  II.M  -  THC  TYM  I.G     15  :  5

      Góly:  M. Habina 8, Bačo 3, M. Hudák 3, S. Kozák 1,  -   M. Vidlička 2, Bakai 2,  Pešta 1

      Žlté karty:  Bačo    -   - - - -

      Rozhodca: J. Hajduch,         Služba: I.A - vzorná služba, skvelý zápis                 

      Zostavy:   II.M:  Baník,  -  S. Kozák, Juhás, M. Hudák, Bačo, M. Habina   

                         I.G:  Eštok,  -  Čukat, Bakai, Dadej, J. Pešta, M. Vidlička  

                      

      Komentár:  Zaujímavý zápas, v ktorom sa mužstvá striedali vo vedení až do stavu 5:5. Tak sa skončil aj prvý polčas. Potom zbrane prvákov úplne vyhasli a pušný prach zvlhol alebo nevedno čo sa stalo, ale po prestávke to bol strelecký koncert druhákov, ktorí vyhrali druhý polčas 10:0 a po neúrodnej predošlej sezóne si zaknihovali v druhom zápase druhé víťazstvo. Marek Habina opäť strelil 8 gólov a je zatiaľ takmer 50%tným strelcom svojho tímu. Škoda, že sme na zápase nemali fotoaparát, a tak fotky z jeho priebehu nie sú k dispozícii...

     • Vyčisti les a spoznaj ho 5. diel - Vranov okolie Tople

     •  V pondelok 14.10.2019 nastal "Deň pravdy"! Prvýkrát sme totiž štartovali do boja proti odpadu v prírode až po skončení vyučovania, takže sme boli zvedaví koľkí to naozaj myslia vážne. Prvé zistenie - pred školou ani jeden prvák! Druhé zistenie - najskalnejší milovníci čistej prírody pochádzajú z II.M! Spolu so stálicami Tobiasom Kozákom a Patrikom Grittersom prišli aj Matej Hudák, Šimon Dyľ a Dominik Čačko. Česť II.F zachránil Matúš Goron, z II.G prišiel už tradične Erik Meňky, z III.M Peter Baník. Už pri Topli sa k nám napokon predsa len pridal aj jeden nadšenec z prvého ročníka - Daniel Sapara. Takže my desiati sme boli svedkami toho, ako si Vranovčania cenia svoju rieku. Množstvo fliaš, či už sklenených alebo plastových, plechoviek a obalov od cigariet smutne svedčilo o tom, kto tu chodí a na čo tu chodí! Horšie ako samotné zbieranie bolo odnášanie ťažkých 18 vriec a jednu pneumatiku na zberný dvor, kde nám vďaka pánu Klapákovi ešte umožnili (aj keď už bolo zatvorené) odovzdať  približne 110 kg odpadu tak, kam skutočne patrí! 

      5 dielov čistenia máme za sebou, teraz nasleduje spoznávanie. V utorok 22.10.2019 cestuje 13 najusilovnejších na 4 dňovú "poznávačku" do Malej Fatry (Terchová), kde navštívia Jánošíkove diery a Veľký Fatranský Kriváň. Potom vás opäť pozývame na novembrové čistenie zamutovského lesa!     

     • Medzinárodná liga boxu Košice 12.10.2019

     • V sobotu 12.10. 2019 sa študent III.F Matej Kmec s Mgr. Mariánom Smolákom (tréner) zúčastnili najvyššej súťaže v boxe na Slovensku, Medzinárodnej ligy boxu (MLB). Turnaj prebiehal v telocvični Hotelovej akadémie v Košiciach.

      Matej vo váhe do 81 kg v kategórií staršieho dorastu (youth) prehral svoje stretnutie so súperom z Miko Fit - box. Bolo to ich druhé spoločné stretnutie, v ktorom Matej podal oveľa lepší výkon svojou presnosťou, pohybom a taktikou boja ako v prvom vzájomnom zápase. Po analýze video-zápasu sme skonštatovali, že rozhodcovia tohto stretnutia nás veľmi sklamali svojim výkonom. (Mgr. Marián Smolák)

     • Vyčisti les a spoznaj ho - Davidov

     •  V krásny slnečný jesenný piatok 11.10.2019 sme sa vypravili do Davidova, aby sme tu po štvrtýkrát zabojovali s odpadov v lese a jeho blízkosti. Opäť sa náš počet navýšil - na otočke v Davidove nás z autobusu vystúpilo 19. S takým počtom sa už dá niečo podniknúť a tomu zodpovedali aj naše výkony - za pomerne krátky čas sme stihli naplniť 18 veľkých vriec, zväčša opäť všadeprítomnými plastovými fľaškami a plechovkami, sklenenými fľašami, ale aj množstvom potrhaného, starého a znečisteného oblečenia, ktoré sme naše prekvapenie nachádzali ako v lese, tak aj pri potoku, v potoku aj na lúkach. Skrátka akýsi "lesný sekáč"...  Aj keď niektoré vrecia boli ľahké, iné chlapci len dovliekli (sklenené fľaše), spolu to dalo približne 90 kg odpadu. Veľmi dobrý výkon opäť podala partia prvákov - Jakub Vasiľ, Šimon Šimko, Marek Palfi, Marek Piatak a Lukáš Baník, ktorí naplnili spolu 8 vriec. Pozoruhodným a pekným gestom však prekvapili Matej Hudák, Daniel Sapara a Šimon Dyľ, ktorí našli mimoriadne znečistené miesto a napriek tomu, že všetci už odchádzali na autobus sa vrátili a rýchlo pozbierali čo sa dalo do 9 menších vriec (3 malé = 1 veľké). Autobus potom vďaka Bohu tesne stihli. Vďaka aj Petrovi Baníkovi, Erikovi Meňkymu, Matúšovi Goronovi, Kristiánovi Kentošovi, Dominikovi Čačkovi, Braňovi Jackovi! Napriek problémom s disciplínou u 4 pracantov, ktorých tu preto nespomínam to bola opäť vydarená akcia. A čo vy? Čakáme aj na vás. V pondelok o 14.00 sa prejdeme popri Topli vo Vranove!    

     • Los Lobos II.F - Tirpákovci II.M 7 : 18

     • Los  Lobos  II.F  -  Tirpákovci  II.M     7  :  18

      Góly:  A. Feri 4, Bognár 3,  -   M. Habina 8, S. Kozák 5, Bačo 2, Smoliga 1, Juhás 1, Marcinčin 1

      Žlté karty:  Bognár,   -    - - - -

      Rozhodca: M. Vaterka,              Zapisovateľ: ..............        Foto: A. Frena (II.M)  Zostavy:   II.F:  R. Balog,  -  Hričák, Wilcega, Feri, Bognár  

                        II.M:  R. Baník,  -  Marcinčin, Bačo, Juhás, Smoliga, M. Habina, S. Kozák,  

                      

      Komentár:  Až do stavu 4:4 to bol úplne vyrovnaný zápas, aj keď viac šancí na kopačkách mali Tirpákovci, no Los Lobos skvelými zákrokmi podržal René Balog. Koniec prvého a začiatok druhého polčasu sa lepšie vydaril Tirpákovcom, ktorí šli do trháku o 3 góly a Los Lobos postupne herne rezignovali

     • Leicester IV.M - Biely balet I.A 12 : 4

     • Leicester  IV.M  -  Biely balet  I.A     12  :  4

      Góly:  Žipaj 6, M. Balog 5, Gordan 1,  -   J. Balog 3, Senk 1

      Žlté karty:  - - - -    -   J. Balog, M. Hlad, Palfi

      Červená karta:  Mitrišin,    -    - - - -

      Rozhodca: M. Vaterka,         Zapisovateľ: Hudák (II.F),          Foto: E. Kachmanová (II.F)                 

      Zostavy:   IV.M:  Minár,  -  Mitrišin, Gordan, M. Balog, Žipaj   

                         I.A:  M. Hlad,  -  M. Marcinko, M. Daňo, J. Goroľ, M.Palfi, J. Balog, Senk  

                      

      Komentár:  Leicester  začal vo vysokom tempe a pozornou, rýchlou a kombinačnou hrou sa dostal do prvopolčasového vedenia 6:0. Prváci nehrali zle, no v koncovke ich vymazal skvelý Patrik Minár v bráne štvrtákov. V druhom polčase skomplikoval štvrtákom zápas nervóznou reakciou smerom k rozhodcovi po odpískanom faule Michal Mitrišin za čo uvidel červenú kartu a prváci početnú prevahu využíli na skorigovanie stavu. 

     • Beseda na tému Kyberšikanovanie.

     • Dnes sa v spoločenskej miestnosti SOŠD zrealizovala prednáška na tému Kyberšikanovanie (nebezpečentvo sociálnych sietí) pre žiakov tried IV.A, I.F, I.G, II.F, I.M. Prednášajúcou bola pracovníčka OR PZ vo Vranove n/T. (koordinátor prevencie M.S.)

     • Leicester IV.M - THC TYM I.G 17 : 5

     • Leicester  IV.M  -  THC  TYM  I.G     17 :  5

      Góly:  M. Balog 7, Žipaj 7, Gordan 2, Mitrišin 1,  -   M. Vidlička 4, Čukat 1

      Žlté karty:  Mitrišin,   -    Čukat

      Rozhodca: J. Hajduch                

      Zostavy:   IV.M:  Minár,  -  Mitrišin, Gordan, Hlad, M. Balog, Žipaj   

                         I.G:  Eštok  -  Čukat, Bakai, M. Vidlička, Dadej 

                      

      Komentár:  V priebehu troch dní hrali prváci z Géčky dva zápasy proti náročným súperom a ako v prvom, tak aj v druhom zápase vysoko prehrali. Leicester sa konečne po týždňoch čakania dostal ku svojmu prvému zápasu a poriadne si to užil, keď strelecky exceloval najlepší hráč minulého ročníka Jaro Žipaj spoločne s Mirom Balogom alias "Pikom".  

     • Vyčisti les a spoznaj ho - Hermanovce nad Topľou

     • Tretí diel našich výpadov do prírody zaťaženej odpadom sa odohral 9.10. v Hermanovciach nad Topľou, kde sme opäť takmer zdvojnásobili náš počet - 

      prišlo nás 15. Upozorňujem všetkých záujemcov, že na účasť na zbieraní sa treba aspoň deň dopredu prihlásiť, aby som mohol oznámiť, kto bude na druhý v škole chýbať! Takto sme aj dnes museli odmietnuť niekoľko kolegov z I.A a I.G...  Najprv to vyzeralo, že počasie nás nepustí do väčších výkonov, no Pán Boh nám praje a krátko po obede predsa len prestalo pršať. Hermanovce a ich les sa stali pre nás zatiaľ najčistejšou lokalitou, lebo napriek pomerne dobrému počtu sme mali čo robiť aby sme naplnili 8 vriec! Nebyť polámanej strešnej krytiny "eternit" "zabudnutej" na kraji lesnej čistiny, ktorou sme naplnili dva a pol vreca, plastové fľaše a plechovky sa na naše vranovské pomery vyskytovali po lese len zriedka. Tak či tak približne 55 kg odpadu sme odvliekli ku zberným nádobám na konci dediny podľa dohody s pánom starostom a tešili sa, že aj lesu pri Hermanovciach  sa môže ľahšie dýchať! V dobrom svetle sa ukázali prváci z emky, géčky a áčky - Jakub Vasiľ, Šimon Šimko, Marek Palfi, Martin Palfi a Marek Piatak a Daniel Sapara, ktorí naplnili 5 vriec. Vďaka aj druhákom Patrikovi Grittersovi, Tobiasovi Kozákovi, Samovi Marcinčinovi, Nikolasovi Repášovi, Šimonovi Dyľovi, Matejovi Hudákovi, Matúšovi Goronovi a Erikovi Meňkymu! A čo vy? Nepridáte sa nabudúce k nám? V piatok smer Davidov!    

     • "Old boys" Klenoty SOŠD - THC TYM I.G 19 : 5

     • Góly:  pán farár Baran 8, Hajduch 7, Klapák 2, Truchan 1, Čačko 1,   -   Bakai 3, M. Vidlička 1, F. Cibrík 1

      Žlté karty:  - - - -    -    Čukat, F. Cibrík

      Rozhodca: M. Balog (lV.M)                 Zapisovateľ: P. Minár (lV.M)             Foto: D. Bonkalo, P. Minár  (IV.M)

      Zostavy:   Klen:  Vaterka,  -  Čačko, Truchan, Hajduch, Klapák, Baran   

                         I.G:  Dadej,  -  Čukat, Bakai, M. Vidlička, F. Cibrík 

                      

      Komentár: V prvom polčase boli pohyblivý prváci pre "starých pánov" veľmi zdatným súperom a stav 5:2 im stále dával nádej na dobrý výsledok. V druhom polčase však otvorili hru, začali viac útočiť a skúsení hráči "Klenotov" to dokonale využili, najmä duo Hajduch - Baran robilo pred bránou THC dokonalý prievan. V peknom a na šance na oboch stranách mimoriadne bohatom zápase rozhodla o víťazstve Klenotov lepšia organizácia hry a skúsenosti.  

     • Dni nezábudiek 2019

     • Liga za duševné zdravie SR  vyhlásením verejnej zbierky  pravidelne nadväzuje na Svetový deň duševného zdravia, ktorý pripadá na 10.10.  Hlavným mottom tohtoročnej kampane neziskového združenia Liga za duševné zdravie sa stala otázka: „Ako sa máš?" Snaží sa upozorniť ľudí na dôležitosť rozhovoru a aktívneho počúvania druhých. Kampaň sa týka všetkých: tých, ktorí sa potrebujú vyrozprávať, aj tých, ktorí sa potrebujú pýtať.  V roku 2018 na Slovensku spáchalo samovraždu 533 ľudí vo veku 50 až 59 rokov, ale aj 4 deti do 14 rokov. Problémy s rovesníkmi, rôzne traumy, problémy v manželstve či v práci. To všetko zostáva často nevypovedané a vedie ľudí k tomu najhoršiemu. K samovražde. Pri tejto zbierke, ktorá prebiehala v dňoch od 3. do 5.októbra vypomáhali: 5.októbra - Peter Baranský, Samuel Lelič z III.M. 6.októbra - Peter Baranský, Milan Valčo z III.M  a Dávid Fejko z III.F a 5. októbra Maroš Piaták, Adam Bačík z II.A a Stanislav Pirko a René Balog z III.M. Ďakujeme všetkým, ktorí prispeli a vypomáhali.

     • Vyčisti les a spoznaj ho - Juskova Voľa

     •  V piatok 4.10. sme sa pred druhou aktivitou projektu - čistením lesa a potoka na Juskovej Voli, stretli už v dvojnásobnom počte ako v stredu. Tomu zodpovedali aj naše výkony. 15 plných vriec, 2 pneumatiky a 1 starý televízor predstavovali približne 130 kg odpadu. Ľudská pohodlnosť a ľahostajnosť naozaj nepozná hraníc, pretože keď už niekto hádže priamo do potoka igelitové sáčky, fľaše, použité plienky a staré potraviny tak to už musí byť naozaj "pekný blbec". Našťastie naša čistiaca rota pracovala ako kombajn, Tobias s Patrikom sa zamerali na les pred dedinou, domáci - Erik a Matúš na potok a jeho okolie, Dominik, Samo a Nikolas zbierali okolo lesnej cesty. Keďže sme nečakali až toľko odpadkov došli nám vrecia, no pán starosta Lukačin tento problém rýchlo vyriešil a poskytol nám nové. Odpad sme autom pozvážali na zastávku otočky autobusu, odkiaľ jeho odvoz zabezpečil už pán starosta. Pozoruhodné výrony podali opäť Patrik a Tobias, ktorých spolupráca znamenala 9 plných vriec a Erik, ktorý odgúľal ťažkú starú pneumatiku plných 500 metrov až na miesto skládky! Vďaka siedmym statočným sa už aj les pri Juskovej Voli môže lepšie nadýchnuť... A čo vy? Ak sme vás aspoň trochu inšpirovali, pridajte sa k nám. V stredu vyrážame do Hermanoviec...       

     • "Old boys" Klenoty SOŠD - Bavori II.A 5 : 7

     • "Old boys" Klenoty SOŠD  -  Bavori  II.A     5 :  7

      Góly:  Hajduch 3, Truchan 1, Klapák 1,   -   Piatak 3, J. Vidlička 2, Tatár 1, E. Vidlička 1

      Žlté karty:  - - - -    -    - - - - 

      Rozhodca: J. Demčák (Klen)                 Zapisovateľ: J. Demčák (Klen)             Foto: B. Orosi  (II.A)

      Zostavy:   Klen:  Vaterka,  -  Čačko, Kolesár, Hajduch, Klapák, Truchan   

                         II.A:  P. Bužo, Vajda,  -  E. Vidlička, Maroš Piatak, J. Vidlička, Tatár, 

                      

      Komentár: Vo veľmi peknom a svižnom zápase, Bavori prekvapili svojho súpera a aj vďaka niekoľkým šťastným zásahom sa dostali do vedenia 6:2. V druhom polčase hrali Klenoty viac útočne, šance vznikali na obidvoch stranách, pohyblivejší Bavori si však vedenie ustrážili a sú zatiaľ po troch zápasoch bez prehry na čele súťaže. 

     • Medzigeneračné tandemy 2 - Generačný brainstorming v HZOS

     • Už od nepamäti sa postoj mladých ľudí k starým niesol v znamení protikladov. Nedospelá generácia sa nechce podobať staršej. Seniorov opisujú ako staromódných, netolerantných, tvrdohlavých. Jednoducho, svojských. No platí to aj opačne. Starší ľudia sa vo svojich názoroch na mladých nevyhýbajú negatívnym postojom. Kritizujú spôsob ich života i neúctu k hodnotám. V spoločnosti tak dochádza k odcudzovaniu generácií pod názvom „Medzigeneračné tandemy“. Projektom Medzigeneračné tandemy chce Hornozemplínske osvetové stredisko vo Vranove n/T pokračovať v započatej misii  vytvárať tandemovú komunikáciu. Ukázať mladým, že o senioroch netreba uvažovať iba ako o dôchodcoch, ktorí už nemajú spoločnosti čo ponúknuť. Že rovnako ako adolescenti aj dôchodcovia podliehajú moderným trendom.                                                                                                                                 

      Ako bolo... ??? Je ... A bude ... Otázky, ktoré trápia všetkých. Podujatie, ktoré pripravilo 30. septembra 2019 HZOS sa snažilo vyburcovať mladých k takýmto konfrontáciám. Medzi predsedov Jednoty dôchodcov Slovenska vranovského okresu prišli študenti 1. M s tr. uč. Mgr. Vierou Demčákovou v rámci nadcházdajúceho mesiaca október - Mesiac úcty k starším.

       Najprv sa rozhovorili tí starší. Ing. Sabolčáková čítala z knihy Mgr. Márie Fečkovičovej „Dobranský bubeník“ o tom, ako sa žilo kedysi. Aké boli domy, dvory,   zvyky, šaty... Ako sa zabávali naši prarodičia, že vzduch bol čistejší. Neopomenula sa ani hodnota peňazí.

      Seniori, ktorí sa do besedy zapojili, sa zhodli: mladí menej čítajú, chýba im slovná zásoba, viazne komunikácia, spolužitie v rodine je často narušené, nevytvárajú sa úprimné kamarátske vzťahy, vzájomne sa odcudzujeme... Po týchto kritických slovách na adresu istej skupiny mladých ľudí to nevydržal Tomáš Krajník (študent SOŠD) a rozpovedal svoj zážitok z vlaku, kedy sa slušne prihovoril staršej panej. Tá ho ani po polhodine nepustila k slovu. Aj takéto výnimky hovoria za všetko. Nehádžme všetkých do jedného vreca.

      Žijeme predsa spolu. Hľadajme k sebe cestu - cestou tolerancie. Pani Angela Zubková, lektorka podujatia, pripravila zaujímavosti o kraji v ktorom žijeme. Prítomným položila zaujímavé otázky. Tí si svoje vedomosti mohli preveriť vo vedomostnom teste.

      Azda pridanou hodnotou akcie bola možnosť sledovať prácu reportérky. Študenti si na vlastnej koži vyskúšali nahrávanie príspevku do rozhlasovej reportáže RTVS. Takže si nalaďte REGINU.  J                                                       

      Podujatie HZOS bolo realizované s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR.