• Kriminalita, drogy, prevencia - beseda

     • 24.5.2022 sa na našej škole zrealizovala posledná plánovaná beseda v rámci prevencie drogovej závislosti a kriminality mládeže. Naši študenti (III.M - III.G) mali opäť možnosť diskutovať a získať zaujímavé informácie z prvej ruky od pracovníka okresného riaditeľstva policajného zboru vo Vranove n/T. SM

     • EPAS TOGETHER 2022 - Záhreb

     • V dňoch 19.-21.5.2022 sa 9 študentov pod vedením PaedDr. Jany Kováčovej zúčastnili medzinárodnej konferencie v meste Záhrebe. Slovensko a našu školu reprezentovali: Šimon Balogáč, Kristián Gallik, Denis Gullák, Gabriel Tomkovič z triedy II.M, Adrián Goffa, Matúš Lajoš, Henrich Dragula z triedy III.F a Vladislav Trecak a Matúš Goron z triedy IV.F. Program medzinárodného podujatia sa realizoval v Student Center Zagreb, v miestnej botanickej záhrade, ako aj na veľvyslanectve SR. V priebehu 2 dní sa  diskutovalo o otázkach Ukrajiny, zodpovednosti, o práci s dezinformáciami, aj o občianskom aktivizme. Pozvanie na diskusiu so študentmi prijali šéf zastúpenia Európskej komisie v Záhrebe O. Zlatev, predseda Európskeho výboru chorvátskeho parlamentu D. Hajduković na veľvyslanectve. Na konferencii za Slovenskú republiku pán poslanec Ivan Štefanec. Zaujímavé boli aj aktivity Graffiti point, geocaching a mixovanie hudby. Záver konferencie patril najlepším. Za našu školu bol oceneným Henrich Dragula z triedy III.F, ktorý súťažil v družstve s maďarskými a rakúskymi  študentmi. Horúce letné počasie, balkánska zmrzlina, sladké jahody, hudobné skupiny na Beer feste, nočné prechádzky tajuplnými starobylými uličkami mesta, život v hoteli HI Hostel v centre mesta  a nové kamarátstva so študentmi z iných škôl prispeli k super atmosfére a krásnym zážitkom.  

     • Navštívili sme Rudlov

     • Aj v piatok 20.5.2022 sa naši žiaci, v rámci projektu 200 ton z lesa von, zapojili do čistenia prírody, keď navštívili obec Rudlov a lesné porasty v jej okolí. Po milom privítaní od starostu obce pána Ing. Juraja Vasiľa, sa ujali kompasu "domáci" - Gabriel Leško a Richard Bubnár, ktorí nás sprevádzali okolitou prírodou. 

      Napriek snahe a množstvu pripravených vriec, to tentokrát bola viac prechádzka a spoznávanie terénu, ako práca. Rudlovčania si svoje okolie udržiavajú pomerne čisté. Aj keď nás bolo pomerne veľa - 15, vyzbierali sme len 42 kg odpadu, ktorým sme naplnili 4 vrecia. Vďaka účastníkom: Dávidovi Kačurákovi, Jakubovi Kopeščanskému, Samuelovi Lehetovi, Romanovi Dzivákovi, Samuelovi Jackovi, Samuelovi Chovanovi, Gabrielovi Leškovi, Alexovi Šebovi, Radoslavovi Peržeľovi, Richardovi Bubnárovi, Vladimírovi Čalfovi, Erikovi Kopkovi, Máriovi Hobľákovi a Dávidovi Puškárovi za účasť a ochotu pomôcť. 👍

     • 200 ton z lesa von v Skrabskom

     • Vo štvrtok 19. mája boli naši žiaci opäť v akcii. Mário Hobľák, Roman Dzivák (obaja II.M), Matej Lačný, Ján Krištan, Samuel Chovan (všetci I.A), Dávid Kačurák (I.M) a pedagógovia Ing. Rada a Ing. Vaterka, čistili okolie bývalého lomu pri obci Skrabské. 

      Veľmi pekné prostredie lomu bolo posiate množstvom prázdnych plechoviek, plastových fliaš a odhodených obalov od potravín a cukroviniek. Naši "aktivisti" naplnili týmto materiálom 16 vriec a celkovo 76,5 kg odpadu odniesli do veľkoobjemového kontajnera umiestneného priamo v obci. ... a zase je ten svet o čosi krajší! Vďaka chlapci!

     • Záhreb Chorvátsko

     • V dňoch 19. - 21.mája 2022 sa 9 žiaci našej školy zúčastnia výletu v meste Záhreb v Chorvátsku.

      Z triedy II.M: Šimon Balogáč, Kristián Gallik, Denis Gullák a Gabriel Tomkovič. 

      Z triedy III.F: Henrich Dragula, Matúš Lajoš, Adrián Goffa.

      Z triedy IV.F: Vladislav Trecak a Matúš Goron pod vedením PaedDr. Jany Kováčovej.

      Stretnú sa  s veľvyslancom SR v Chorvátsku pánom Petrom Suskom. Čaká na nich bohatý a zaujímavý program - aktivity, workshopy, kvízy a nielen to. Aj nádherné počasie, prekrásne mesto a kopec mladých ľudí z celej Európy. Šťastnú cestu!

       

     • Beseda pre žiakov I.G, II.M a II.G

     • Piatok 6.5.2022 sa v spoločenskej miestnosti našej školy zrealizovala prednáška pre triedy I.G, II.M a II.G na tému: Extrémizmus, rasizmus, xenofóbia, antisemitizmus a ostatné formy intolerancie. SM koordinátor DP

     • Beseda s JUDr. Petrom Kmecom

     • 3. mája 2022 sa žiaci II.M triedy zúčastnia besedy s poslancom NR SR JUDr. Petrom Kmecom. Beseda sa uskutoční v zasadačke Mestského úradu vo Vranove nad Topľou v čase od 9.00 hod. do 10.30 hod.

      Zraz žiakov: vestibul SOŠD, 8.40 hod.

      Predpokladaný návrat do školy: 11.15 hod.

     • Bronz na Majstrovstvách Slovenska v boxe.

     • Cez víkend 30.4.-1.5. 2022 sa za účasti 29 klubov a 120 účastníkov zrealizovali v Mestskej športovej hale vo Vranove nad Topľou Majstrovstvá SR žiakov a mladších dorastencov. Ľubomír Fabian (I.A) získal na tomto podujatí  vo svojej váhe (63kg), kde mál prihlásených piatich účastníkov bronzovú medailu. SM

     • 200 ton z lesa von - Komárany - Lipová

     • Les za obcou Komárany v lokalite Lipová si vybrala piatok 29.4. na čistiacu akciu malá skupinka dobrovoľníkov z našej školy. Druháci Mário Hobľák, Roman Dzivák a prvák Ján Krištan, spolu s učiteľom Miroslavom Vaterkom, využili pekné a žičlivé počasie a spojili príjemné s užitočným. Výhľady na okolitú prírodu, stretnutie so srnou, srncom, užovkou a pomerne čisté prostredie boli vítané bonusy k víkendovému oddychu od školy. 3 a pol vreca a jedna pneumatika znamenali, že 27 kg mŕtveho odpadu už nebude zavadzať tam, kde môže rásť a pohybovať sa niečo živé. 

      Ďakujeme trom aktívnym a pracovitým milovníkom prírody za pomoc lesu a šírenie dobrého mena školy! No a o tom, že pri takejto akcii nikdy nechýba dobrá nálada, svedčia aj nasledujúce fotky...

     • Ochrana lesov - I.A

     •  

      26.4.2022 sa žiaci I.A triedy zúčastnia akcie: “Ochrana lesov“.  Vedúci akcie: Ing. Ján Demčák

      Miesto stretnutia: vestibul SOŠD, 10.25 hod. (po 3. vyučovacej hodine)

      Miesto akcie: Hornozemplínska knižnica vo Vranove nad Topľou

     • Vyhodnotenie akcie NO BACKPACK DAY

     • Kto z vás bol v tejto súťaží najkreatívnejším, najoriginálnejším? 

      Trieda I.A: Dominik Kura - puzdro na husle, Šimon Popovič - nákupný košík, Ján Janočo - kufrík s náradím.

      Trieda I.M: Dávid Lapko  - nákupný vozík.

      Trieda IV.F: Vladislav Trecak - mega diplomatka.

      Naše poďakovanie patrí všetkým zúčastneným. Presvedčili ste nás o tom, že súťažiť sa má vždy, všade a v každom veku. 

     • DEŇ NARCISOV

     • Pripnite si malý kvietok na podporu onkologických pacientov opäť aj v uliciach nášho mesta v týždni od 21.4.2022 do 28.4.2022. Prispieť budete môcť našim žiakom z II.A triedy: Ľubomír Matta, Dominik Tkačik, Ľubomír Feri, Richard Bubnár, Jakub Sopko, Štefan Pavučok.  Vopred ďakujeme.

     • POZOR! POZOR! POZOR!

     • Školský parlament pri SOŠD vyhlasuje "NO BACKPACK DAY" (Deň bez tašiek).

      Kedy?   21.apríla 2022

      Čo bude vašou úlohou? 

      Zapojte svoju kreativitu a príďte do školy s čímkoľvek, len nie so školskou taškou alebo školským batohom! Najkreatívnejší z vás budú odmenení!

     • 200 ton z lesa von - upratovanie na "Ridkom Verchu"

     • Nevedno prečo, ale les okolo cesty medzi Nižným Hrabovcom a Strážskym doslova priťahuje "kuriérov smetí", ktorí zabočia na lesnú cestičku, šmaria medzi stromy pár igelitiek odpadu a s "dobrým pocitom", že si urobili poriadok, sa vrátia domov... Aj preto v pondelok 11.4.2022, 4 naši žiaci, Mário Hobľák, Roman Dzivák, Tadeáš Josipčuk (všetci II.M) a Mário Šafran (II.A) spolu s učiteľmi Ing. Radom a Ing. Vaterkom pomohli s odstraňovaním odpadu v lese popri tejto ceste, ako aj pri inštalácii kamier na najviac znečisťované miesta.

      V spolupráci so starostkou Nižného Hrabovca Mgr. Marcelou Pčolinskou sa im misiu napokon podarilo splniť. Odpadom naplnili všetkých 14 vriec, ktoré mali k dispozícii, okrem toho našli aj starý televízor a pár pneumatík. Všetko dohromady dalo 192 kg. Vďaka chlapci, že šírite dobré meno našej školy a pomáhate prírode, aby sa zo zimného spánku zobudila v čo najčistejšom stave.

     • Netradičné hodiny ruského jazyka

     • 5. a 6. apríla 2022 si žiaci I.M a II.M vyskúšali „pagavariť nemnožka pa rusky“. Vyučovacích hodín sa zúčastnila učiteľka z Ukrajiny z mesta Charkov pani Viktória. Žiakom rozprávala o svojom rodnom meste, o rečových bariérach i o potrebe učenia sa cudzích rečí. Veľmi citlivo sa rozhovorila aj o tom, ako to bolo v meste Charkov v prvých dňoch vojny. Všetkým popriala veľa úspechov v škole, pokoj v ich rodinách i na celom svete. Vyjadrila svoju vďačnosť, spokojnosť a srdečné poďakovanie.

     • OZNAM

     • 8. apríla 2022 sa žiaci I.G triedy pod vedením Mgr. Mariána Smoláka,  Mgr. Jána Hajducha a žiaci II.G pod vedením PaedDr. Jany Kováčovej zúčastnia akcie  DEŇ  RÓMOV.

      Miesto akcie: Hornozemplínska knižnica Vranov nad Topľou

      Čas odchodu: I.G – 8.00 hod – vestibul,

                             II.G – 9.30 hod. vestibul.